Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu

 W projekcie Erasmus+ „From Columbus to Atlantis” odbyła się kolejna 3-dniowa mobilność, z konieczności wirtualna, tym razem jako dwustronne spotkanie 24 uczniów ZSB i również 24 uczniów szkoły IIS Alfonso de Liquori w Sant Agata de Goti we Włoszech.

W dniu 19.04.2021 rozpoczęliśmy poznawaniem siebie. Nasi uczniowie cieszyli się  na rozmowę z nowymi  kolegami i koleżankami z  Włoch. Pierwsze lody zostały  przełamane, strach przed mówieniem po angielsku opanowany, więc tym łatwiej i przyjemniej się rozmawiało – o szkole, o zainteresowaniach, o aktualnej pogodzie we  Włoszech i w Polsce i tym, co nas obecnie najbardziej dotyka, o covidzie.

Uczniowie  starali się też odkryć  pozytywne strony pandemii i wpisywali swoje przemyślenia na wspólny padlet. Okazało się, że można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji, np.: spędzamy więcej czasu z rodziną, czytamy więcej książek, rozwijamy nasze pasje. Zwolniliśmy i mamy więcej czasu i chęci, żeby zastanowić się nad własnym życiem.

Kolejny dzień to związany z Dniem Ziemii temat: What do we need to save the planet? Obliczaliśmy wcześniej swój „ślad ekologiczny”, zaprezentowaliśmy filmiki o oszczędzaniu energii w domach, a następnie głosowaliśmy na najlepszy sposób zmiany stylu życia w celu zmniejszenia naszych „śladów” na Ziemii. Spotkanie zakończyło się dyskusjami w „osobnych pokojach” i zebraniem najlepszych nowych pomysłów na oszczędzanie energii.

I wreszcie odbyło się trzecie spotkanie: „Columbus Bilateral Poland – Italy Day 3”. Hasło tego spotkania to: „Moda i recycling”. Przypomnieliśmy akcję „Modowy detox”, która była przeprowadzona w ZSB w marcu  ubiegłego roku. Chcieliśmy zwrócić uwagę na problem „szybkiej mody” i jej  wpływu dla środowiska. Wysłuchaliśmy piosenki Earth Day Song: „Reduce, Reuse, Recycle” – wspaniała piosenka, wpadajająca w ucho i bardzo na czasie!

Wypełnialiśmy też ankietę:  „Fashion detox” , odpowiadaliśmy na pytania takie, jak: Ile masz podkoszulków w szafie?  Ile z nich nosisz? Na jak długo możesz się powstrzymać od kupowania nowych koszulek?  Na tablicy na linoit.com zapisywaliśmy pomysły na temat: „Co można zrobić w domu z nieużywanych już rzeczy?”  Okazało się, że uczniowie mieli wspaniałe pomysły! Np.: Torba na zakupy ze starych dżinsów, lejek z plastikowej butelki, zabawka dla naszego zwierzątka,  z plastikowych butelek: doniczki, organizery na biurko, pudełka na kosmetyki z kartonowych  pudełek po przesyłkach, itd. Dając rzeczom  „drugie życie” zyskujemy niepowtarzalną rzecz, satysfakcję i robimy coś dobrego dla środowiska.

Międzynarodowe spotkania to dla uczniów szansa poznania nowych kolegów i koleżanek zza granicy, wymiana poglądów, dyskusje na interesujące tematy, przełamywanie bariery w komunikacji, praktyczne ćwiczenie mówienia na żywo w języku angielskim, ale tez i poznawanie nowych narzędzi informatycznych, takich jak : zoom, Linoit, tricider, padlet i google forms.

Day 1

From Columbus to Atlantis

Bilateral Poland – Italy  19.04.2021

Organized by Poland

Day 3

Bilateral Meeting Poland – Italy

22.04.2021 World Earth Day

Fashion detox

 

 

Kategoria: