Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu
Kategoria:

 Nowa grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych wyjechała w dniach 15-20.05.2022 do Słowenii w projekcie Erasmus+ "Wartości UE dla Integracji w Szkole" . Wspólnie z uczniami ze Słowenii, Włoch i Hiszpanii pracowaliśmy nad Jednością w Różnorodności.
Pierwsze zajęcia integracyjne w Osnovna Sola w mieście Pivka to gry: Rozplątajmy się, Płatki kwiatów, Gdzie należysz? Promowaliśmy kultury narodowe przez uczenie się narodowych tańców (Paquito el chocolatero, tarantella i polski polonez) a nauczycielami byli oczywiście uczniowie. W integracji pomagało też wspólne gotowanie narodowych potraw, w tym polskich pierogów. Kolejnym sposobem na integrację i lepsze poznanie się w międzynarodowych grupach było przedstawienie skeczy w językach narodowych. Nie było łatwe nauczenie obcokrajowców skeczu w języku polskim, było dużo śmiechu, nauki wymowy nowych dźwięków, ale po wielu próbach został przedstawiony mistrzowsko, z lekko brzmiącym akcentem. Całodzienne przebywanie razem, wspólne posiłki, gra w piłkę, śpiew przy gitarze oraz dyskoteka jednoczyły nastolatków i ukazywały, ile wspólnego ze sobą mają młodzi ludzie mimo różnych krajów pochodzenia. Wykazując rozmaite zdolności, zaprezentowaliśmy w różnych wymiarach bogactwo kultury europejskiej. Potrawy smakowały wyśmienicie, skecze rozbawiały publiczność i zachwycaliśmy się tańcami regionalnymi.

Czytaj więcej...
Kategoria:

W dniach 19.04.22 – 23.04.22 odbył się wyjazd 10 uczniów i czterech nauczycielek z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu do szkoły IES Atenea położonej w mieście Alcalả de Henares niedaleko Madrytu w Hiszpanii. Spotkanie zorganizowano w ramach programu Erasmus+ „UE Values for Inclusion”, a myślą przewodnią było propagowanie wartości Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym w szkole.

Oprócz nas i Hiszpanów w spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkoły I.E.S. "Alfonso Maria de Liguori" w Sant'Agata De Goti we Włoszech i ze szkoły Osnovna Šola w Pivka w Słovenii.

Czytaj więcej...
Kategoria:

20.04.22 po krótkich ale intensywnych zajęciach integracyjnych w dwóch mieszanych grupach zwiedzaliśmy szkołę naszych gospodarzy. Podziwialiśmy m.in. laboratorium chemiczne i salę muzyczną (z różnymi instrumentami - m. in. z perkusją). Posłuchaliśmy tam utworu wykonanego przez uczniów. Nauczyciel biologii pokazał nam ogródek warzywny. Uczniowie wybranych klas w ramach lekcji biologii uprawiają tan warzywa. Bardzo miłym akcentem był „kącik polski” wykonany przez hiszpańskich uczniów. Słoweńcy i Włosi też mają swoje „kąciki”🙂 O szkole opowiadali nam po angielsku uczniowie z różnych klas.

Czytaj więcej...
Kategoria:

W piątek  (22.04.22)  w ramach programu Erasmus był wspaniały punkt programu: zwiedzanie Madrytu (hiszp.: Madrid).

Nasza międzynarodowa grupa zgodnie (w 5 językach!) narzekała na brzydką pogodę, ale dzielnie biegała od jednej atrakcji turystycznej do drugiej. W tym ponad 900-letnim mieście zwiedzanie rozpoczęliśmy przy Temple of Debod - starożytnej świątyni podarowanej Hiszpanii przez Egipt.

Czytaj więcej...