Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu
Kategoria:

  We wtorek (24.05.22) gościliśmy w naszej szkole pana Antoniego Rejmana – germanistę z I LO i historyka z zamiłowania. Przed wybraną grupą uczniów z klasy 1TCp, 3TBp i osobami zainteresowanymi historią swoich miejscowości przedstawił on dzieje kolonizacji niemieckiej w obecnym powiecie mieleckim od 1783 roku. Jego wyniki analiz dotyczących zmian w pisowni i wymowie nazwisk niemieckich uświadomiły nam, że wiele nazwisk, które wydawały się nam typowo polskie, ma pochodzenie niemieckie. Podczas prezentacji zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia i rysunki z czasów kolonizacji oraz konkretne liczby prezentujące skalę kolonizacji. Z radością będziemy gościć pana Antoniego Rejmana w przyszłym roku. Przedstawi on obecny stan osad kolonizacyjnych w naszym powiecie.

Czytaj więcej...
Kategoria:

Dnia 25.03.22 odbył się szkolny etap konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. Była to już VII edycja tego konkursu organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Tym razem sprawdzana była ogólna wiedza o Niemczech. O zwycięstwo w naszej szkole walczyło pięć zespołów, a każdy złożony był z trzech osób. Udział wzięli: z klasy 3TBp: Aleksandra Furgał, Wiktoria Szady i Kaudia Sokołowska; Patrycja Kruk, Karolina Gera i Hubert Mieszkalski; z klasy 1 TA: Mateusz Pomykała, Antoni Guzda i Kacper Jarosz; z klasy 2TA: Szymon Kiełb, Bartosz Bogdan i Michał Mikiera; Mateusz Matuszczak, Jakub Sowa i Dominik Zabrzeński.

Czytaj więcej...
Kategoria:

Europejski Dzień Języków w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole przez kilka dni. Uczyliśmy się różnych języków. Uczniowie świetnie się przy tym bawili, poznawali fakty o różnorodności językowej Europy, brali udział w quizie językowym na Teams'ach, ćwiczyli wymowę, usiłowali powtarzać nowe dźwięki, zgadywali, jaki to może być język i wiele się przy tym nauczyli. A oto zwycięzcy konkursów:
Kategoria: Prezentacja multimedialna dotyczącą ciekawostek o jednym wybranym kraju europejskim:
I miejsce: Adrian Kozioł II TCp, (Niemcy)
II miejsce ex aequo: Patrycja Kruk II TBp (Szwajcaria) i Martyna Pietras kl. I TAp. (Chorwacja)
III miejsce: Daria Dulik, kl. II TA. (Główne atrakcje w Niemczech)
Kategoria: Quiz o językach europejskich:
I miejsce: Justyna Stan, kl. 4TC
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wspaniałych prac!

Czytaj więcej...
Kategoria:

W Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu obchodzono Europejski Dzień Języków Obcych, który co roku obchodzony jest 26 września. Główne założenie tego święta to promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy: Młodzież pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowała prezentacje multimedialne dotyczące ciekawostek o krajach europejskich, quizy językowe i wiele innych atrakcji. Z okazji tak radosnego święta uczniowie przebrali się w stroje charakterystyczne dla danego kraju i przynieśli rekwizyty, które symbolizują dane państwo. Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele ZSB: Beata Węgrzyn – Kilian, Ewa Klimek, Alina Dziurgot, Sławomir Kapinos, Joanna Skowron i Anna Dudek.

Czytaj więcej...
Kategoria:

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w corocznie obchodzonym w naszej szkole Europejskim Dniu Języków! Ze względu na sytuację musimy zrobić to w formie online.

1 Ogłaszamy konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą ciekawostek o jednym wybranym kraju europejskim. Termin: 25 wrzesień (piątek). Prace proszę przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2 Innym konkursem będzie ułożenie ciekawego quizu (20 pytań i odpowiedzi) o językach w Europie. Termin: 23 wrzesień (środa). Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nagroda główna: ocena celująca z wagą 2, drugie miejsce: ocena celująca z wagą 1, trzecie miejsce: ocena bardzo dobra z wagą 1 z wybranego języka obcego.
Ciekawią Cię obce języki?
W czwartek i piątek będziemy uczyć się na lekcjach wybranych zwrotów również w innych językach.
Zapraszamy!